Казанда «Тархан» тарихи-мәдәни конкурсының 3 сезонын төшерү бара

2024 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының 9 муниципаль берәмлегеннән булган төрки тарих белгечләренең 12 өлкән сыйныф укучысы «Тархан» тарихи-мәдәни конкурсының өченче сезонындагы ярымфинал бәйгеләрен уйнады. Алда финал кына һәм ул беренче тапкыр Болгар шәһәрендә узачак. Яшел Үзән, Казан, Нурлат һәм Мамадыш шәһәрләренең алты финалисты төп трофей - КФУның Халыкара мөнәсәбәтләр институтының “төрки халыклар тарихы” профилендә бюджет урыннары өчен көрәшне дәвам итәчәк. Телепроект күләмнәре 2024 елның 23 апрелендә узачак.

"Тархан" өченче сезонда, үзенең тарихи спектрын киңәйтеп, яңа буяулар белән уйнады ", - дип саный телепроект продюсеры Ирина Локтева. «Мөһим һәм файдалы момент, авыл җирлегендә мәктәп укучылары һәм университет укытучылары белән танышу. Бу булачак студентлар өчен бик мөһим контакт. Моннан тыш, проект безнең тарихны танырга мөмкинлек бирә. Күпләр өчен бу бөтенләй яңа мәгълүмат һәм тәкъдим итү форматы һичшиксез үзенең кызыксынучан тамашачысын табачак".

ТР Мәдәният министрлыгы вәкиле, проектны гамәлгә ашыру инициаторы, тарихчы Айрат Фәйзрахманов Болгар шәһәренең тарихи локацияләрендә финал закончалыклы дип саный: «Болгар музей-тыюлыгы - ул тирән тамырлар, тарихыбыз һәм мәдәниятебез. Бәлки, бу яңа сезонның традициясе булыр һәм "Тархан" республиканың башка тарихи урыннарында да төшәчәк. "Тархан" конкурсы талантлы һәм мавыктыргыч яшьләрне җәлеп итәчәк магнит булачак дип ышанасы килә. Бу егетләр бөтен Евразия тарихын өйрәнү өчен клуб берләшмәсенә берләшә алачак һәм безнең тарихи фән дөньясында өметебез булачак ".