«Искусство жить» мәдәни-агарту үзәгендә Самарадан гармонист-виртуоз Мидехәт Әминов белән иҗади очрашу булды

2024 елның 15 гыйнвары, дүшәмбе

«Искусство жить» мәдәни-агарту үзәгендә гармунчы-виртуоз, «Идел» эстрада ансамбле җитәкчесе, «Заман» татар фольклор ансамбле (Самара шәһәре) гармунчысы Мидехәт Әминов белән иҗади очрашу булды.

Мидехәт Әминов яшь чагыннан ук татар халык музыкасын саклау идеясенә җаны-тәне белән бирелгән, тормышының бер генә көнен дә гармун уйнаудан башка күз алдына да китерми. Ул гомер буе диярлек баянчы, гармунчы, Россиянең атказанган артисты, Татарстан Республикасының Халык артисты Рөстәм Вәлиевнең якын дусты һәм фикердәше иде.

Гармунчы сүзләренә караганда, ул инструментта мөстәкыйль уйнарга өйрәнгән. Бала чагында ук форточка аша авыл клубына керә һәм анда гармун уйный.

«12 яшемдә беренче гармунны миңа Фәнәнең апасы бүләк итте, ул аны үзенең беренче стипендиясенә сатып алган иде. Мин аны күрше авылга каршы алырга киттем. Ул безнең авылдан 3 км ераклыкта иде. Өйгә җәяү кайттым, шул гармунда уйнадым. Ул чакта мин дөньяда иң бәхетле кеше идем. Шуннан бирле мин беркайчан да гармуннан аерылмыйм. Ул минем тормышымның бер өлеше булып тора, - дип уртаклашты Мидехат Әминов.

Бу кичне гармунчы һәркем яратып җырлады: “Ядкарь”, “Кил иркәм, кил инде”, “Күбәләк”, “Ай былым”, “Урсал тауда”, “Мин яратам сине, Татарстан”, “Виновата ли я я”, “Без барыбыз да бүген монда җыелдык” һәм башкалар. Кунаклар унисонга җырладылар, гармунчы уйнаудан биеделәр.