«Хәзинә» милли сәнгать галереясендә декоратив-гамәли сәнгать өлкәсендә әйдәп баручы осталарның берсе Луиза Фәсхетдинова күргәзмәсе ачылачак

2024 елның 9 гыйнвары, сишәмбе

12 гыйнварда 16:00 сәгатьтә Татарстан Республикасы ДМИИ «Хәзинә» Милли сәнгать галереясендә Луиза Фәсхетдинованың декоратив-гамәли сәнгать өлкәсендә әйдәп баручы осталарның берсе, Татарстан Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, Бакый Урманче исемендәге премия лауреаты Луиза Фәсхетдинованың «Гөлханә/Чәчәкләр йорты» күргәзмәсен ачу була. Ачылу тантанасына керү ирекле.

Луиза Фәсхетдинованың иҗади эшчәнлеге татар алтын тегү һәм чигү сәнгате традицияләрен торгызу һәм үстерү белән бәйле. Ул милли костюм (күлмәк, камзол, калфак, түбәтәй һ.б.) комплексына керә торган эшләнмәләрдә традицион чигү һәм алтын тегү, ритуаль-йола һәм көнкүреш предметлары - сөлге; татар мәдәниятенең дини-рухи символлары булган предметларда - шәмаил, намазлык һ.б. ны уңышлы куллана.

Күргәзмәдә рәссам эшләре тәкъдим ителәчәк - 30дан артык - соңгы биш елда. Бу чигү белән бизәлгән дини культ предметлары - намазлыклар, шамаиль дини картиналары, Коръән өчен футлярлар һәм накидкалар. Шулай ук традицион татар костюмы ансамбльләре күрсәтеләчәк, чигү белән бай бизәлгән Казан татарлары - ирләр, хатын-кызлар, кызлар.

Күргәзмә 11 февральгә кадәр ачылачак.