Әдәби премия һәм Красновидово феномены: Казанда Максим Горький юбилеен билгеләп үттеләр

2023 елның 29 марты, чәршәмбе

28 март көнне Россиядә Максим Горькийның 155 еллыгын билгеләп үттеләр. Казанда Горький исемендәге әдәби премияләрне тапшырдылар. Шулай ук «Горький һәм Красновидово» фәнни-агарту проекты тәкъдир ителде, ул классикның танылмаган иҗат битләренә һәм Татарстанның ул яшәгән шәһәр урыннарына багышланган иде. Яңа күргәзмә ачылды, бәйрәм концерты булып узды.

Төп чаралар Татарстанның Милли музее филиалы - А.М.Горький һәм Ф.И.Шаляпин музеенда, А.С.Пушкин исемендәге Мәдәни үзәк белән партнёрлыкта узды.

Бу көнне шулай ук бушлай экскурсияләр дә оештырыды - А.М.Горький һәм Ф.И.Шаляпин музеенда һәм А.С.Пушкин исемендәге Мәдәни үзәктә «Горький һәм Шаляпин: санау ноктасы - Казан» күргәзмәсе тәкъдим ителде. «Горький һәм музыка» концертында яраткан композиторларыбызның әсәрләре яңгырады.

«Аның университеты» бәйрәм музей программасы барышында Горький исемендәге әдәби премияләр тапшырылды. 2023 елгы премия лауреатлары - Казан язучысы Александр Аввакумов һәм КФУ профессоры, әдәби тәнкыйтьче, ТР Язучылар берлеге әгъзасы Әлфия Галимуллина булдылар.

Программа кульминациясе  буларак «Горький һәм Красновидово» проектын тәкъдир итү булды. Кунакларга яңа җыентыкны тәкъдим иттеләр. Китап Татарстандагы уникаль топоним Красновидово авылытурында сөйли. Биредә Горький 1888 елда яшәгән һәм Россиядә бердәнбер язучының авыл җирлегендә урнашкан музей; анда туристларны җәлеп итә торган уникаль фольклор традицияләре саклана.

Тамашачыларга шулай ук проект кысаларында төшерелгән «Горький Казанда һәм Красновидовода» документаль фильмын күрсәттеләр. Сценарийның авторы һәм режиссеры - Эдуард Хәйруллин, «Татмедиа» Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы җитәкчесе урынбасары.

«Горький Казанда һәм Красновидовода» проекты Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән гамәлгә ашырылды.