Казанда Нәүрүз республика бәйрәме узды

2023 елның 20 марты, дүшәмбе

Казанда Төрки һәм Иран халыкларының Республика бәйрәме Нәүрүз төгәлләнде. Быел бәйрәм үз рекордын куйды - тантаналы ачылыш вакытына аны 10 меңнән артык Казанлы һәм Татарстан башкаласы кунаклары карады.

Бәйрәм чаралары Казан ипподромы мәйданында иртә таңнан башланды. Кунаклар өчен оештыручылар төрле актив чаралар әзерләделәр: республика халыкларының милли кухнясы, декоратив-гамәли иҗади эшләнмәләр мастер-класслары һәм аларны сату, призлар уйнату һәм балалар өчен уен программалары оештырылды.

Бәйрәмне ачу тантанасына сәхнәгә Татарстан хакимияте органнары вәкилләре, Татарстан халыклары Ассамблеясе һәм Дуслык йорты җитәкчеләре, Казахстан, Үзбәкстан, Иран, Кытай дипломатик вәкиллекләре җитәкчеләре, шулай ук милли-мәдәни берләшмә рәисләре күтәрелде. Татарстан Республикасы Эчке сәясәт мәсьәләләре буенча департамент департаментының Милли сәясәтне гамәлгә ашыру идарәсе башлыгы Данил Мостафин билгеләп үткәнчә, бәйрәмдә күп санда балаларны һәм яшьләрне күрү куанычлы.

“Нәүрүз” республика бәйрәмен оештыручылар: Татарстан халыклары ассамблеясе һәм Татарстан халыклары дуслыгы йорты Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы һәм Казан шәһәре Башкарма комитеты ярдәмендә.