Россиянең хәзерге заман тарихы үзәк дәүләт музеенда «Татарларда кунакта» күргәзмәсе ачыла

2022 елның 4 марты, җомга

14 март Россиянең хәзерге заман тарихы дәүләт үзәк музеенда Алабуга дәүләт музей-тыюлыгы фондларыннан «Татарларда кунакта» күргәзмәсен ачу тантанасы узачак.
2022 елгы күргәзмәләр сериясе Россия халыкларының мәдәни мирасы елына багышланган. Экспозиция 5 бүлектән тора һәм татар тарихы, мәдәнияте, кулинария традицияләре, әдәби мирас, борынгы һәм заманча сәнгать турында бай материалларны үз эченә ала.
Килүчеләр XIX гасыр ахыры - XX гасыр башы этнографик материалларын, предметлар арасында - кием-салым, хезмәт кораллары, савыт-саба, йорт җиһазлары, музыка кораллары, үсемлек орнаменты белән чигелгән әйберләр күрә алачак.
Күргәзмә декоратив-гамәли сәнгать осталары хезмәтләре белән таныштырачак. Бигрәк тә күренекле читекләр - төсле күннән тегелгән аяк киеме, йомшак һәм каты эчле чүәкләр, шулай ук үсемлек орнаменты белән чигелгән мендәрләр һәм паннолар белән таныша алачаклар- биредә традицион татар сәнгате аеруча ачык күрсәтелгән.