ТР Мәдәният министрлыгы 2021 елга нәтиҗәләр ясады

2022 елның 21 гыйнвары, җомга

"Мәдәни мирас - бу безнең фондларыбыз гына түгел, һәйкәлләребез дә. Бу халкыбызның буыннан-буынга тапшырыла торган рухи традицияләре», - диде  министр Ирада Әюпова.

Татарстан Республикасы мәдәният министрлыгы коллегиясенең киңәйтелгән утырышы «Казан Экспо» күргәзмәләр үзәгендә узды. Коллегия президиумы эшендә ТР Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Милләтләр эше Федераль Агентлыгы җитәкчесе Игорь Баринов, РФ Президентының Иҗтимагый проектлар буенча Идарә башлыгы урынбасары Александр Журавский катнашты. Шулай ук коллегиядә ТР Президенты Аппараты җитәкчесе Әсгать Сәфәров, ТР Премьер-министры урынбасары Васыйл Шәйхразиев, РФ Дәүләт Думасы һәм ТР Дәүләт Советы депутатлары, учреждение һәм ТР муниципаль районнарының мәдәният идарәләре җитәкчеләре катнашты.

Чыгышында Ирада Әюпова мәдәни мирасны саклау, өйрәнү һәм камилләштерү мәсьәләләре тармак өчен төп мәсьәлә буларак билгеләнгән, дип ассызыклады. "Бу Татарстан Республикасы дәүләт сәясәтенең төп өстенлекләренең берсе, ул 2021 елда кабул ителгән Татарстан Республикасы мәдәниятен 2030 елга кадәр үстерү стратегиясендә чагылыш тапты", - дип билгеләп үтте ТР мәдәният министры.

Федераль нотыкчылар мәдәни инициативалар фонды грантларын алуда,  «Мәдәният», «Пушкин картасы» милли проектын гамәлгә ашыруда Татарстан алдыгы урыннарда булуын билгеләп үттеләр. Коллегия барышында шулай ук тармакны цифрлаштыру, креатив индустрияләрне үстерү, матди булмаган мәдәни мирасны саклап калу, ислам динен кабул итүгә 1100 ел тулуны бәйрәм итү буенча республика планын гамәлгә ашыру, яңа мәдәни вакыйгалар һәм проектлар турында да сүз барды.

Коллегиядан соң «Казан Экспо» халыкара күргәзмәләр үзәгендә Татарстан муниципаль район вәкилләре белән Министрлыкның проект офислары утырышы узды. Анда яңа методикалар, уңышлы тәҗрибә, проектлар, китапханәләр, музейлар эше һәм мәдәни-ял итү эшчәнлеге өлкәсендә цифрлаштыру мәсьәләләре каралды.

Сезнең игътибарга Татарстан Республикасы мәдәният министрының «Татарстан Республикасы мәдәният министрлыгының 2021 елда эшчәнлек нәтиҗәләре һәм 2022 елга бурычлары турында» докладыннан өзекләр тәкъдим итәбез.

2021 ел йомгаклары буенча Татарстан Республикасында   мәдәният торышы турында хисап.

Мәдәният милли проектының нәтиҗәләре һәм планнары.

Быел «Мәдәният» милли проекты кысаларында яңа юнәлеш старт алды - муниципаль музейларга капиталь ремонт ясалачак. Республиканың Лаеш шәһәрендә туган якны өйрәнү музеена капиталь ремонт ясау планлаштырыла.

«Россиядә уйлап табылган» стратегик инициатива кысаларында Фешин исемендәге Казан сәнгать училищесы базасында креатив индустрияләр мәктәбе ачылачак.

Федераль бюджеттан җәлеп ителгән акчаларның күләме 2019 ел белән чагыштырганда 2 тапкырга арткан.

Инфраструктура үсеше

Хәзерге вакытта театр бинасының архитектура концепциясен булдыру максатында халыкара ачык конкурс үткәрелә.

Быел Яр Чаллы тагын бер яңа бина - Мастеровые театрына ия булачак.

Быел «Мәдәният» милли проекты кысаларында Түбән Каманың яшь тамашачы театры бинасын реконструкцияләү проекты башлана.

Инвестиция активлыгы

2021 елда бюджеттан тыш керемнәрнең күләме арткан, әйтик Зөя утрау-шәһәрчеге һәм Болгар музейлары, Әкият курчак театры, Казан циркы һ. б. Керемнәр китергән.

Керемнең күләме 2019 елгы күрсәткечтән күбрәк. Бу билет бәясен арттыру исәбенә эшләнмәгән.

Пушкин картасы

Татарстан ил буенча "Пушкин картасы" проектын гамәлгә ашыра башлаганнан бирле сатылган билетлар саны буенча лидерлар исемлегендә.

Билетларның күбесе Мәскәүдә (217 мең), Башкортостан Республикасында (176 мең), Мәскәү өлкәсендә (165 мең) һәм Татарстан Республикасында (160 мең) алынган. «Пушкин картасы» проектында республиканың 243 учреждениесе катнашкан. Анда Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театры, В.И.Качалов, Г.Тукай исемендәге Татар дәүләт филармониясе кергән.

Музейлар арасында Алабуга дәүләт тарих-архитектура һәм сәнгать музей-тыюлыгы 14 меңгә якын билет һәм «Казан Кремле» музей-тыюлыгы - 11 меңгә якын билет, муниципаль музейлар арасында - Тәтеш ягы тарих музее - 6 меңгә якын билет саткан.

Балалар һәм яшьләр

2022 елда мәдәният учреждениеләре алдына балалар белән гаиләләрне уртак иҗади һәм мәдәни тирәлеккә җәлеп итүнең нәтиҗәле механизмнарын булдыру бурычы куелды.

Татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Комиссия ярдәмендә 40 000 укучы безнең театрларда татарча әсәрләрне түләүсез карый алды.

Мирас

Министрлык Казан дәүләт университеты белән берлектә Казан обсерваториясен ЮНЕСКО Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертү буенча уртак эш алып бара.

Узган елда Татарстан Республикасы объектларының матди булмаган мәдәни мирас объектларының электрон каталогы эшли башлады, анда һәр муниципаль районның һәм торак пунктның мәдәни мирасы күрсәтелгән.

2021 елда tatcultresurs.ru сайтында осталар реестры урнаштырылды, анда Татарстан Республикасы халык сәнгать һөнәрләренең иң яхшы осталары турында мәгълүмат урнаштырылган. 400дән артык кеше эшкуарлык эшчәнлеген мөстәкыйль оста, шәхси эшмәкәрләр һәм халык сәнгать һөнәрләре остасы буларак гамәлгә ашыралар.