Казанда Татарстан һәм Беларусь дуслыгы тарихы күргәзмәсе ачылды

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан халыклары дуслыгы йортында Беларусь Республикасы белән Татарстан Республикасы арасында гуманитар өлкәдә хезмәттәшлекнең заманча тарихына багышланган «Бер тарих - бердәм юл» фотокүргәзмәсе ачылды.

Күргәзмәдә Татарстан һәм Белоруссия хезмәттәшлеге кысаларында узган төрле мәдәни һәм иҗтимагый чаралардан фотографияләр тәкъдим ителде. Бу залда тәкъдим ителгән күргәзмә экспозициясе ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән әзерләнгән.

Чарада эчке сәясәт мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы департаментының милли сәясәтен гамәлгә ашыру идарәсе башлыгы Данил Мостафин, Татарстан Республикасы Эчке сәясәт департаментының Милли сәясәтен гамәлгә ашыру идарәсе башлыгы урынбасары Евгений Ефимов, Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова, Татарстан Республикасы мәдәният министры урынбасары Дамир Натфуллин, Татарстан халыклары дуслыгы ассоциациясе рәисе урынбасары Ренат Вәлиуллин, Татарстан Халыклар дуслыгы йорты директоры Тимур Кадыйров, Казан шәһәренең «Спадчына» белорусслар иҗтимагый оешмасы рәисе Сергей Маруденко, «Рус милли-кул» рәисе Сергей Маруденко катнашты.

Сәламләү сүзендә Татарстан халыклары дуслыгы ассамблеясе рәисе урынбасары Ренат Вәлиуллин ассызыклаганча, Татарстанда, Россия һәм Беларусь берләшүе хөрмәтенә - 2 апрельдә чаралар уздырылды.

Татарстан Халыклар дуслыгы йорты директоры Тимур Кадыйров, күргәзмәне барлык теләүчеләр дә карый алачак, дип өстәде. Аны 8 апрельгә кадәр карарга мөмкин булачак.

Мисал өчен, ТРның Милли музеенда Белоруссия традицион мәдәниятенең иң эре күргәзмә проектын ачудан фотография бар, ул 2023 елның 25 июленнән 17 сентябренә кадәр узды, шулай ук Минскидан беренче туры поездны эшләтеп җибәрүдән фотография бар.

Ирина Александровская болай диде: «Бүген республикада кызыклы чаралар циклы уза, алар арасында Россиядә бердәнбер Янка Купала музее базасында зал ачылды. Ә бу күргәзмә Россиянең Белоруссия, шулай ук Татарстанның Белоруссия белән тыгыз элемтәсе турында сөйли. Биредә, фотосурәтләр арасында, без Татарстан катнашында узган бик күп төрле вакыйгаларны күрә алабыз. Алар арасында Яшел Үзән районы территориясендә үткәрелә торган Иван Купалы бәйрәме дә бар. Әлеге күргәзмәне ачуга бик шатмын».

Чараларны Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Ассамблея һәм Татарстан халыклары дуслыгы йорты, Татарстан Республикасы Милли музее, Татарстан Республикасының Рус милли-мәдәни берләшмәсе һәм Казан шәһәренең “Спадчына” белоруслар иҗтимагый оешмасы оештырды.