Татарстан Республикасы Милли музеенда Тоталь диктант яздылар

2020 елның 19 октябре, дүшәмбе

2020 елның 17 октябрендә «Тоталь диктант»Халыкара белем бирү акциясе узды. 17 ел эчендә беренче тапкыр акция көз көне узды. Татарстан Республикасында акцияне оештыручылар: Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы «Мәдәният һәм диалог үзәге» Төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы, «А.С. Пушкин исемендәге мәдәни үзәк», К(и)ФУНЫҢ Филология һәм мәдәниятара коммуникацияләр институты, Татарстан Республикасы Халыклар дуслыгы йорты һәм Татарстан Республикасының Рус милли-мәдәни берләшмәсе.

Татарстан Республикасында рус теле буенча диктант язарга мөмкин иде, анда республиканың барлык районнары катнашты.

ТР Милли музее тагын бер мәйданчыкка әйләнде, анда теләгән һәркем үз белемнәрен тикшерә алды. Диктант текстын журналист, «БИМ-радио» Радио алып баручысы Валерия Бутрова укыды. Татарстан Республикасы Милли музеенда 17 кеше Диктант язган.

Диктант текстының авторы-язучы, «Национальный бестселлер» әдәби премиясе лауреаты Андрей Геласимов. Акция өчен ул теоретик космонавтикага нигез салучы Константин Циолковскийга багышланган дүрт текст Әзерләде.

Диктантны Рус милли мәдәни берләшмәсе филологлары һәм К(и)фу укытучылары тикшерәчәк.