2024 елга этнофестиваль картасы тәкъдим ителде

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

2024 елга этнофестиваль картасы тәкъдим ителде. Проект Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы ярдәмендә 2020 елдан «Татарстан Республикасы мәдәният өлкәсендә инновацияләр кертү һәм традицияләрне саклау буенча ресурс үзәк» ДБУ гамәлгә ашырыла. Карта Татарстан муниципаль берәмлекләрендә үткәрелә торган фестивальләр, иң яхшы массакүләм чаралар (фестивальләр, конкурслар, бәйрәмнәр, ярминкәләр) җыентыгыннан гыйбарәт.

Проектның максаты - мәдәни-массакүләм эш тәҗрибәсен гомумиләштерү, аны киң аудитория өчен күрсәтмә рәвешендә күрсәтү, шул исәптән республика халкы, республикага килүче туристлар, кунаклар, яшьләр һәм башкалар.

Проектның бурычлары - мәдәни-масса эшен системалаштырырга, чараларны бәяләүнең гомуми критерийларын эшләргә, чаралар уздырганда мәгълүмати һәм цифрлы технологияләрне кулланырга, чаралар рейтингын төзергә, мәдәни-массакүләм эшнең сыйфатын яхшыртырга һәм арттырырга.

Картада тәкъдим ителгән фестивальләр вакыйгаларының тематикасы гадәттәгечә төрлечә, милли һәм музыкадан алып театраль һәм кинематографик.

«Этнофестивальләр картасы» проекты менә инде өченче ел республика халкына һәм төбәк кунакларына елның якты һәм кызыклы вакыйгалары турында хәбәр итә (2022 елда Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләреннән 146 чара кабул ителгән, 38 чара кертелгән, 2023 елда 190 чара кабул ителгән, 52 чара кертелгән, 2024 елда 169 чара кабул ителгән, 78 чара кертелгән).

«2024 елгы этнофестивальләр картасы»ның яңа чыгарылышында төрле дәрәҗәдәге һәм масштабтагы Татарстанның 78 аеруча әһәмиятле мәдәни вакыйгасы тәкъдим ителгән: район, шәһәр, республика, төбәкара, бөтенроссия, халыкара. Алар арасында: театральләштерелгән бәйрәмнәр, ярминкәләр, конкурслар, иҗади кичәләр һәм фестивальләр. Биектау районы Крутушка бистәсе «Крутушка» халыкара этник фестивале, Бөгелмә районы «Бөгелмә һөнәрчелек» төбәкара фестивале, Азнакай районы Азнакайның «Чатаутыр жен» төрки халыкларның халыкара халык иҗаты фестивале, Алексеевск районы «Алексеевские перезвоны» Бөтенроссия фестивале, Алабуга шәһәренең Бөтенроссия Спас ярминкәсе һәм башкалар - җирле традицияләрнең үзенчәлекләрен, территорияләрнең брендларын ача торган уникаль вакыйгалар чаралары аерым юнәлеш булып тора.

Картага этнофестивальләр кергән 2024 елның иң популяр һәм массакүләм вакыйгалар чаралары исемлегендә аерым урын:

- Бөтенроссия балалар фольклориадасы; - «Сабантуй» татар халык бәйрәме;

- Спас районы Болгар шәһәренең «Ага-базар» халыкара этник мәдәният фестивале;

- «Әлбән» хәрби уеннары» Бөтенроссия тарихи реконструкция фестивале.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, 2024 елда картага 5 яңа вакыйга проекты керде: Чирмешән районының «Луковая долина» суган фестивале, Халык сәнгать һөнәрләре Бөтенроссия фестивале, Чаллы шәһәренең «Осталар шәһәре» Бөтенроссия халык сәнгате фестивале, Казан шәһәренең Бөтенроссия балалар фольклориадасы, «Атабай шәһәрендә архипикник» Лаеш районы, Алексеевск районының «Ярыш» Идел буе халыкларының этник уеннары һәм ярышлары республика чемпионаты.

«Карта этнофестивальей-2024»: https://tatcultresurs.ru/magazine/karta-etnofestivaley-2024-karta-etnofestivaley