2024 елның 5 апреле, җомга

15 апрельгә кадәр "ФормART" Идел буе федераль округы стрит-арт фестиваленең V сезонына заявка бирергә өлгерегез.

«ФормАрт» стрит-арт фестивале 2020 елдан Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиллеге ярдәмендә гамәлгә ашырыла. Идел буе федераль округының иҗтимагый проекты урам сәнгате үсешенә, яшь рәссамнар иҗатына ярдәм итүгә һәм аларны заманча уңайлы шәһәр мохите булдыруга җәлеп итүгә, торак пунктларны төзекләндерүгә һәм сәнгатьчә бизәүгә юнәлтелгән.

Проектта Идел буе федераль округының 14 субъекты вәкилләре катнаша. Проект кысаларында Татарстан Республикасының 18-35 яшьлек яшь стрит-арт-рәссамнарына конкурста катнашырга тәкъдим ителә: эскиз төзергә, аны эксперт бәясенә җибәрергә һәм, эш җиңгән очракта, регион тәкъдим итә торган бинаның фасадына сурәт ясарга. Агымдагы елда конкурс эшләре өчен төп тема - гаиләнең абруен һәм әһәмиятен күтәрүгә бәйле тематика.

Тематик юнәлешләр:

- Гаиләчә: буыннан-буынга тапшырыла торган гаилә кыйммәтләре, гореф-гадәтләре, йолалары бердәмлек тойгысын бүләк итә;

- Бер гаилә тарихы: төбәк үсешенә өлеш керткән гаилә династияләре (педагоглар, эшчеләр, табиблар, язучылар, спортчылар, волонтерлар һ.б.).

- Минем йортым - минем ныклыгым: гаиләм, кеше үсешенең нигезе һәм нигезе, һәркем өчен нигез кыйммәте кебек;

- Гаиләмнең герое: горурланырлык гаилә әгъзалары.

- Гаилә - Россия җәмгыятенең иң югары кыйммәтләренең берсе буларак.

Махсус номинация - «Арт проект «Труд крут». Рәссамнарга заманча сәнгать сәнгатен берләштерү һәм хезмәт кыйммәтләрен һәм эшче һөнәрләрен популярлаштыру эскизлары булдырырга тәкъдим ителә.

Округ этабында җиңүчеләр һәм призерлар иҗат үсешенә дипломнар, истәлекле билгеләр һәм акча грантлары ала ("ИФО гражданлык җәмгыяте фонды" коммерциячел булмаган оешмасы белән килештереп). «Арт «Труд крут» проекты» махсус номинациясендә җиңүчеләр 150 мең сумнан алып 200 мең сумга кадәр күләмдә эшләр башкарган өчен сертификат алалар.

Фестивальгә заявканы 2024 елның 15 апреленә кадәр түбәндәге сылтама буенча бирергә мөмкин: https://formartpfo.ru/f_reg-form