Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты грантларын алу өчен коммерцияле булмаган оешмалардан гаризалар кабул итү дәвам итә

2019 елның 19 апреле, җомга

Социаль әһәмиятле проектларны тормышка ашыруда катнашучы коммерцияле булмаган оешмалар өчен Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты грантларын алуга республика конкурсы Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2009 елның 8 июнендәге 373 номерлы карары һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2009 елның 6 апрелендәге 720-р номерлы күрсәтмәсе нигезендә түбәндәге номинацияләр буенча үткәрелә:

I. «Коррупциягә каршы көрәш» темасы буенча номинацияләр:

1.  Иҗтимагый контроль механизмнарын үстерү;

2. Җәмгыятьтә коррупция күренешләренә тискәре мөнәсәбәт формалаштыру.

II.  «Гражданлык җәмгыяте институтларын һәм җәмәгать үзидарәсен үстерү, гражданнарның хокукларын яклау» темасы буенча номинацияләр:

Иректән мәхрүм итү учреждениеләрдән азат ителгән кешеләрне тормышка  җайлаштыру һәм ресоциализацияләү;

Остазлыкны үстерү, иҗтимагый инициативаларга һәм проектларга, шулай ук иреклеләр хәрәкәтен үстерүгә юнәлдерелгән чараларга ярдәм итү;

Коммерцияле булмаган оешмалар эшчәнлегенең иң яхшы тәҗрибәсен тарату һәм популярлаштыру;

Татарстан Автономияле Совет Социалистик Республикасы оешуга 100 ел тулуга багышланган чаралар үткәрү.

III. «Яшьләргә белем бирү, гражданлык-патриотик һәм рухи-әхлакый тәрбия бирү, яшүсмерләр һәм яшьләр арасында тискәре күренешләрне кисәтү» темасы буенча номинацияләр:

1.   Өлкән буын кешеләренә ярдәм итү;

2.   Гражданнарның цифрлы күнекмәләрен формалаштыру;

3.   Гражданлык-патриотик тәрбия бирү: Татарстан Республикасы предприятиеләрендә һәм оешмаларында тарихи реконструкция, эзләнү хәрәкәтен үстерү, тәрбия эше;

4.   Яшьләр арасында, шул исәптән «Интернет» челтәрендә дә, социаль-деструктив күренешләрне кисәтү.

IV. « Мәдәният һәм сәнгать» темасы буенча номинацияләр:

Коммерцияле булмаган оешмаларның авылда мәдәни-агарту чараларын оештыру буенча муниципаль мәдәният учреждениеләре белән үзара хезмәттәшлеге;

Иҗтимагый киңлекләрне социаль-мәдәни һәм инклюзив  яктан үстерү;

Шәхес тәрбияләү чарасы буларак театр.

V. «Милләтара һәм конфессияара мөнәсәбәтләрне ныгыту» темасы буенча номинацияләр:

1.   Гражданлык бердәмлеген, милләтара һәм конфессияара татулыкны ныгыту;

2.   Чит ил гражданнары һәм гражданлыгы булмаган кешеләргә социаль һәм мәдәни адаптациядә һәм интеграциядә ярдәм итү;

3.   Россия Федерациясе субъектларында һәм чит илләрдә яшәүче ватандашлар белән хезмәттәшлекне ныгытуга булышу;

4.   Терроризм һәм экстремизм күренешләрен профилактикалау.

VI. «Гаиләне, балаларны һәм аналарны яклау, ветераннарга һәм инвалидларга социаль ярдәм һәм социаль хезмәт күрсәтү» номинациясе:

1.   Гаиләне, аналарны, ата-аналарны һәм балаларны яклау һәм аларга ярдәм итү;

2.   Мөмкинлекләре чикләнгән балаларга социаль яктан яраклашу һәм башлангыч ярдәм итү моделен үстерү;

3.   Ветераннарга һәм инвалидларга, шулай ук авыр тормыш хәлендә калган хатын-кызларга социаль ярдәм үрсәтү.

VII.   «Сәламәтлекне саклау, сәламәт яшәү рәвешен формалаштыру һәм пропагандалау»  темасы буенча номинацияләр:

1.   Балалар, яшүсмерләр һәм яшьләр арасында сәламәт яшәү рәвешен популярлаштыру;

2.   Актив озын гомер өчен шартлар тудыру.

VIII.  «Физик культура һәм спорт» темасы буенча номинацияләр:

1.   Сәламәтлек мөмкинлекләре чикле булганнар өчен физик культура һәм спорт белән шөгыльләнү өчен шартлар тудыру;

2.   Гражданнарны системалы рәвештә спорт белән шөгыльләнүгә җәлеп итүнең яңа формаларын үстерү.

IX. «Экология һәм әйләнә-тирәне саклау» темасы буенча номинацияләр:

1.   Халыкны гадәттән тыш хәлләрне бетерүгә, янгын куркынычсызлыгын һәм су объектларында кешеләрнең иминлеген тәэмин итү һәм бәхетсезлек очракларын булдырмый калу өчен әзерләү;

2.   Әйләнә-тирә мохитне саклау өлкәсендә эшчәнлек;

3.   Каты көнкүреш калдыклары белән эш итү өлкәсендә алдынгы тәҗрибәне үстерү.

Гаризаларны кабул итүнең соңгы көне - 2019 елның 12 мае.

Конкурс үткәрүнең нигезләмәсе һәм шартлары белән Министрлыкның рәсми сайтында түбәндәге сылтама буенча танышырга мөмкин:

Гариза һәм аның белән бергә бирелә торган документлар кәгазь һәм электрон формада турыдан-туры кабул итү комиссиясенә тапшырыла яки электрон версия салынып,  «конкурска» тамгасы язылып почта аша җибәрелә.

Элемтә өчен телефоннар: (843)557-21-47, (843)557-20-20, (843)557-21-91, (843)557-21-21

Почта адресы: 420044, Казан шәһәре, Волгоград урамы, 47 йорт, Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы.